تولید گاز هیدوژن بسیار خالص

تولید گاز هیدوژن بسیار خالص

محققان دانشگاه لیت آمریکا با همکاری گروهی از محققان بین‌المللی توانستند کاتالیزگر جدیدی را شناسایی کنند که امکان تولید گاز هیدروژن بسیار خالص را فراهم می‌کند. تولید گاز هیدوژن بسیار خالص، کارآیی باتری‌های سوختی را افزایش می‌دهد.

در این شیوه تولید هیدروژن، به‌طور مستمر از گاز مونوکسید کربن (CO) استفاده می‌شود.
کاتالیزگر ماده‌ای شیمیایی است که اگر در یک واکنش شیمیایی به مخلوط واکنشی افزوده شود، سرعت رسیدن ماده را به حالت تعادل در سیستم افزایش می‌دهد، بدون این که خود دستخوش تغییرات شیمیایی پایدار شود.
نتایج این تحقیقات موجب افزایش کارآیی سلول‌های سوختی مبتنی بر هیدروژن می‌شود که توسط گاز مونوکسید کربن مسموم می‌شوند. در واقع این کاتالیزگر جدید که در دمای پایین فعال است، امکان تولید هیدروژن بسیار خالص را برای استفاده در باتری‌های سوختی فراهم می‌کند.
در نتیجه عملکرد این کاتالیزگر جدید در فشار و دمای پایین، مولکول های آب (H2O) و مونوکسید کربن (CO) در یک فرآیند موسوم به تبدیل آب به گاز، با هزینه‌ای اندک به گاز هیدروژن (H2) و دی اکسید کربن (CO2) تبدیل می‌شوند.
در دما و فشار پایین میزان انرژی مصرفی برای انجام این واکنش کمتر است و هزینه انجام آن نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این اجرای چنین واکنشی در ابعاد کوچکتر مانند باتری‌های سوختی نیز امکانپذیر می‌شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شده است.

منبع : ایرنا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *